Strona www – coś więcej niż konieczność

Robienie porządków ma wiele zalet – od tych powszechnie znanych, takich jak ułatwienie sobie codziennego funkcjonowania i ogólnie pojętą czystość, również po te, które na pierwszy rzut oka nie wydają się takie oczywiste. Bo przecież powiedzieć, że sprzątanie skłania do refleksji nad rzeczami wielkiej wagi, nie zdarza się nam często.

A teraz do rzeczy: porządkując biuro, wśród różnego rodzaju przedmiotów mniej i bardziej niezbędnych, natknąłem się na jeden szczególny, który skłonił mnie do napisania tego tekstu. Czym był ów eksponat? Właśnie, eksponat? trudno o lepsze określenie na taki archaizm jak? książka telefoniczna.

Owszem, był czas, kiedy znalezienie się w tej opasłej księdze stanowiło absolutny priorytet dla każdego przedsiębiorcy, nawet drobnego. Co więcej, książka telefoniczna jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła podstawowe źródło pozyskiwania kontaktów do firm czy osób fizycznych.

Nie bądź Januszem marketingu

Znalezienie owej książki (była z 2004 roku) uświadomiło mi jak zmieniła się nasza rzeczywistość. Dziś, szukając numeru telefonu, instynktownie odpalamy przeglądarkę internetową, bez różnicy czy w laptopie, czy na smartfonie. Znajdujemy stronę www danej firmy i w ułamku sekundy naszym oczom ukazują się wszystkie niezbędne dane kontaktowe. Wertowanie stron w książce telefonicznej nie tylko zajęłoby nam o wiele więcej czasu, ale również nie dawało jakiejkolwiek gwarancji tego, czy dana firma nie zmieniła numeru, czy też najzwyczajniej w świecie nie przestała istnieć.

Rolą tego tekstu nie jest bynajmniej przekonywanie nikogo o tym, co wiedzą wszyscy – że książka telefoniczna w dzisiejszych czasach nie daje rady. Chodzi raczej o fakt, że strona internetowa jest narzędziem niezbędnym dla każdej firmy ? choćby dlatego, że to właśnie sieć jest pierwszym kanałem, w którym potencjalny klient lub kontrahent wyszukuje informacji. Jeśli tam nas nie znajdzie, kolejnej szansy może już nie być. Tym bardziej dziwi fakt, że wiele firm nadal funkcjonuje w latach dziewięćdziesiątych, nie zdając sobie sprawy z tego, że posiadanie strony www to priorytet i gwarancja konkurowania z innymi na równych prawach. A przecież to właśnie jest warunkiem skutecznego prowadzenie biznesu.

Polska powiatowa jeszcze nie wie

Brak strony internetowej dotyczy nie tylko firm. O wiele większy problem jest z urzędami, o czym każdy z nas przynajmniej raz w życiu się przekonał. Duże miasta z odpowiednio wysokimi budżetami na promocję zdają sobie sprawę z faktu, że strona www jest dzisiaj podstawowym źródłem informacji i załatwiania spraw przez użytkowników, jednak w tzw. Polsce powiatowej problem jest już spory. Wróćmy jednak do firm. Oczywiście, nie każdy przedsiębiorca potrzebuje rozbudowanej witryny, z wieloma podstronami i możliwościami, czasem wystarczy prosta wizytówka, z podstawowymi danymi do kontaktu. W przeciwnym razie, jedyną nadzieją na sukces,

zobacz również:

5/5 - (2 votes)