Podstawy reklam w sieciach społecznościowych

Przypuśćmy, że utworzyłeś społeczność, zaprosiłeś do niej znajomych i klientów, wypełniłeś ją treścią i zacząłeś opowiadać o swoim produkcie. Jednak ilość odbiorców w społeczności się nie zwiększa, a z czasem może nawet znacząco się zmniejszyć w wyniku organicznego spadku. Zaangażowanie w komunikację i reakcja na posty są również minimalne (oprócz kilku pracowników lub sympatyków często nikt nie reaguje na wszystkie wysiłki strony przyciągnąć uwagę odbiorców). Czy to oznacza, że sieci społecznościowe jako kanał komunikacji są dla Ciebie nieskuteczne i ich korzyść jest zbyt wyolbrzymiona? Wcale nie. Po prostu odbiorców można przyciągnąć albo przy pomocy niezwykłych kreatywnych rozwiązań i treści, albo przy pomocy reklamy w mediach.

Zacznijmy od tego, że wcale nie jest gwarantowane, że np. na Facebooku Twoje posty będą widoczne nawet tym użytkownikom, którzy już subskrybują Twoją stronę. Tłumaczy się to algorytmem udostępnienia postów w strumieniu wiadomości EdgeRank, o którym wielokrotnie wspominaliśmy w ramach poprzednich lekcji: wyświetlane są nie wszystkie posty i nie są one wyświetlane w porządku chronologicznym, a są wybierane według określonych, ustalonych systemem zasad. Na ten wybór wpływa wiele czynników, od zainteresowań użytkowników, po ilość oznaczeń „Nie chcę tego widzieć” w poprzednich postach strony. Między innymi sieć społecznościowa celowo obniża „widoczność” postów stron, które nie inwestują w reklamę. Właśnie dlatego w algorytmie udostępnienia postów na Facebooku posty reklamowe mają zawsze pierwszeństwo.

Kolejną dużą zaletą reklamy w sieciach społecznościowych jest możliwość targetowania reklamy na odbiorców według takiej ilości kryteriów, którą nie może pochwalić się żaden inny kanał. Tłumaczy się to tym, że w sieciach społecznościowych użytkownicy dobrowolnie podają dość szczegółową informację o sobie. Zgodnie z umową z użytkownikiem ta informacja może być wykorzystana do targetowania reklamy. W ten sposób możesz wyświetlać ogłoszenia reklamowe użytkownikom na podstawie ich miejsca zamieszkania (czasami aż po dzielnicę, stację metro i ulicę), płci, wieku, zainteresowań, stanu cywilnego, uczelni, stanowiska i nawet światopoglądu. Można nawet wyświetlać reklamę tylko tym, kto ma dzisiaj urodziny itd. Żaden współczesny system reklamy kontekstowej nie udostępnia takiej możliwości. Ponadto, w sieciach społecznościowych Tobie zaproponują zwrócić się do użytkowników, którzy już odwiedzili Twoją stronę (tak zwane „retargetowanie” lub „remarketing”) lub są zainteresowani określonymi społecznościami (na przykład możesz wybrać społeczności swoich konkurentów i osób, które mają podobne zainteresowania do tych, które mają ich subskrybenci).

Jeszcze jedna przewaga reklamy w sieciach społecznościowych – ogłoszenia mogą odsyłać zarówno do strony zewnętrznej, jak i do już istniejącej grupy, strony firmowej lub strony wydarzeń w ramach tej samej sieci społecznościowej. W ten sposób użytkownik nie opuszcza strony internetowej, a trafia na platformę, która zapewnia Ci możliwość kontynuować komunikację z nim w znanym i zrozumiałym dla niego środowisku, jak również zbudować długotrwały kontakt.

Jak wygląda sama reklama w sieciach społecznościowych? Dzisiaj istnieje kilka formatów, które zależą od cech każdej sieci społecznościowej. Można połączyć je w trzy grupy.      

  • Banery (teasery). Są to ogłoszenia, które użytkownicy widzą po prawej czy lewej stronie strumienia lub głównego bloku sieci, przeglądając różne strony lub znajdując się na swojej stronie profilu. Często te banery wyglądają jak obraz (o różnych rozmiarach) i krótki tekst. Klikając na ten baner, użytkownik przechodzi na stronę, do grupy, na stronę firmy, wydarzenia lub aplikacji.
  • Posty reklamowe. Te ogłoszenia wyglądają jak standardowe posty w strumieniu użytkownika. Poniżej nazwy strony w tym poście znajduje się niewielki znaczek, że jest to post reklamowy. Post może zawierać obrazki lub wideo. W niektórych sieciach społecznościowych może on zawierać przycisk „kupić” i odsyłać bezpośrednio do strony zakupu. Plus tego formatu jest oczywisty: przeglądając strumień, użytkownik nie od razu koncentruje się na tym, kto umieścił ten post, a zwraca uwagę na tekst i obrazek. Jeżeli reklama została utworzona prawidłowo, użytkownika najpierw zainteresuje informacja w poście, a później zda on sobie sprawę z tego, że to była reklama.
  • Reklama w zakładkach. W dodatkowych zakładkach w sieciach społecznościowych można umieszczać ogłoszenia „na” grach. Więcej na temat zakładek mówimy w przedostatnim rozdziale kursu.

Umieszczając reklamę w sieciach społecznościowych, uzyskujesz szerokie możliwości w zakresie analityki. Większość sieci posiada wystarczająco proste i zrozumiałe gabinety analityki, i możesz samodzielnie śledzić kampanię reklamową, wyciągać wnioski odnośnie skuteczności tych lub innych metod, otrzymywać dodatkowe dane o zachowaniu swoich odbiorców.

Łatwość tworzenia ogłoszeń reklamowych, dostępność gabinetu reklamowego dla wszystkich użytkowników i duża „elastyczność” zarządzania kampaniami pozwala anulować lub edytować ogłoszenia w czasie rzeczywistym, uruchamiać je na dzień lub nawet na określone godziny. Wystarczy wybrać parametry targetowania, tzn. Twoich odbiorców, ułożyć nieduży tekst i edytować obraz (co można z łatwością zrobić za pomocą Edytora graficznego) – i w ten sam dzień Twoje ogłoszenie może być wyświetlone docelowym odbiorcom. W ten sposób można w maksymalnie dokładny sposób kierować swoje zasoby na osiągnięcie konkretnych celów, planować i optymalizować wydatki.

Często reklama w sieciach społecznościowych jest rozliczana według rzeczywistego zużycia: za wyświetlenie lub kliknięcie na ogłoszenie (bardziej szczegółowo o tym w następnej lekcji). Przy czym cenę za te wyświetlenia i kliknięcia reklamodawca ustala sam. Najczęściej reklama jest wyświetlana na zasadach aukcji: przewagę maja te ogłoszenia, za które reklamodawca jest gotów zapłacić więcej, odpowiednio budżet takich kampanii będzie zużyty szybciej. Tak więc, tylko od Ciebie zależy, jak często Twoja reklama zostanie wyświetlona odbiorcom, i jak szybko wydasz budżet.

Jeśli natomiast nie jesteś pewny swoich kompetencji, w celu umieszczenia reklamy w sieciach społecznościowych możesz zwrócić się do nas. Owszem jest to dodatkowy budżet, ale zostanie on przeznaczony na otrzymanie fachowej obsługi specjalistów, którzy już mają doświadczenie w umieszczeniu reklamy w sieciach społecznościowych i mają wiedzę na temat wszystkich szczegółów dotyczących ustawień. Jest to bardzo korzystnie bo mamy dla ciebie atrakcyjne zniżki na umieszczenie reklamy jako oficjalni partnerzy sieci społecznościowej.  Zapraszamy do współpracy

Zobacz również:

5/5 - (27 votes)