Opisowe rodzaje tekstów reklamowych
Pisanie tekstów to zadanie twórcze i wymagające kreatywności oraz znajomości copywritingu, generalnie trudno się nauczyć pisania doskonałych tekstów, nie mając doświadczenia. Niemniej jednak jest kilka głównych rodzajów tekstów, najczęściej wykorzystywanych w komunikacji marketingowej, w przypadku których jednak mają zastosowanie pewne zasady. Ich przestrzeganie nie zapewnia powstania znakomitego tekstu, natomiast ich nieprzestrzeganie na pewno nie zapewni Twojemu tekstowi osiągnięcia wyznaczonych przez Ciebie celów. Poniżej przyjrzymy się głównym rodzajom tekstów: informacyjne, o charakterze wyjaśniającym, o charakterze rozrywkowym i generujące sprzedaż. Są to typy, z którymi będziesz miał do czynienia najczęściej. A następna lekcja przedstawi szczegóły dotyczące zasad ich napisania.
Masz szczęście, jeśli jesteś bloggerem lub masz projekt treści – wówczas Twoje cele odpowiadają celom Twoich użytkowników: Twoim celem jest rozpowszechnienie treści, celem ich subskrypcji – odbiór Twoich treści. Ale jeśli Twoim celem jest promowanie produktu, firmy czy, powiedzmy, inicjatywy społecznej, to tak czy inaczej będziesz musiał nauczyć się robić to przy pomocy treści. A to oznacza spełnienie oczekiwań swoich subskrybentów. Twoje wiadomości i reklama mogą ich interesować czas do czasu, ale w pozostałym czasie będziesz musiał ich zabawiać, udzielać pomocnych wskazówek, cytować wielkich, żartować itd. Zobaczmy więc, jakie rodzaje tekstów Ci w tym pomogą.
1. Teksty informacyjne
Oczywiście, w pierwszej kolejności warto publikować własne wiadomości. Ale jeśli interesujące wiadomości zdarzają się u Ciebie rzadko, będziesz musiał przedstawiać je wraz z innymi wiadomościami. Na początek, oprócz swojej branży, określ dla siebie podobne dziedziny, w których również warto monitorować aktualności i umieszczać je co jakiś czas. Jeśli masz restaurację, Twoich potencjalnych klientów mogą zainteresować nie tylko wiadomości z branży kulinarnej, lecz również aktualności z życia miasta, nowinki miejskiej lub wieczorowej mody (jeśli u Ciebie często spotykają się młode wielbicielki mody lub odbywają się przyjęcia) itd.
Jednak jakikolwiek inny temat nie wybrałbyś, postaraj się powiązać wiadomość w tekście ze swoim rodzajem działalności. Nawiązując do powyższego przykładu, jeśli jesteś właścicielem modnej stołecznej restauracji, nie warto bezpośrednio dzielić się najświeższymi aktualnościami ze świata mody, natomiast komentarz w stylu „jest oczywiste, że w tych sukienkach z wczorajszego pokazu D&G musisz sączyć poranny koktajl na pięknym tarasie naszej restauracji” staje się już Twoją wiadomością. Albo jeśli produkujesz meble z rzadkich gatunków drewna i publikujesz na swojej stronie wiadomość o głośnym procesie przeciw międzynarodowej marce z powodu nielegalnego wyrębu lasów, spraw, aby ta wiadomość stała się Twoją oraz ważną dla potencjalnych klientów – zapewnij w niej, że masz sprawdzonych i legalnych dostawców, albo że jesteś bardzo odpowiedzialny pod względem społecznym i co rok oferujesz pewną kwotę na odbudowę rzadkich gatunków drzew.
2. Teksty o charakterze wyjaśniającym
Do takich tekstów zaliczają wyjaśnienia pojęć, wyjaśnienie wydarzeń, instrukcje. Dziś popularnym formatem jest „przekazanie” skomplikowanych tekstów, wiadomości lub wydarzeń w prosty sposób, aby zaoszczędzić czas zawsze śpieszącego się współczesnego czytelnika. One rzadko wymagają dużej operatywności, chyba że za wyjątkiem przypadków, kiedy musisz napisać wyjaśnienie z powodu skargi dotyczącej Twoich usług, w przypadku negatywnego PR, zmiany kadr lub decyzji prawnych, które szybko i znacząco wpływają na Twoją branżę (np. załamanie kursu w sektorze finansowym).
3. Teksty o charakterze rozrywkowym
Większość organizacji i osób prywatnych prowadzących strony w sieciach społecznościowych dodaje do postów treści o charakterze rozrywkowym. Zazwyczaj jest to humor, w taki czy inny sposób związany z tematyką strony, i zazwyczaj podstawą takiego posta jest obrazek (często od razu z tekstem), wideo, gif-animacja lub link do źródła zewnętrznego, a tekst posta jedynie do nich odsyła. I odwrotnie – główny dowcip znajduje się tekście (np. w anegdocie), a obrazek, wideo, gif lub link (powiedzmy do wiadomości) są tylko uzupełnieniem i nadają postowi dodatkowy wymiar humorystyczny.
Wśród bardziej tekstowych postów o charakterze rozrywkowym warto zaznaczyć „zabawne historie” (wydarzenia z życia, ciekawostki historyczne, „historyjki”) lub wiadomości absurdalne. Jeszcze jednym ważnym kierunkiem treści rozrywkowych są posty o charakterze zabawy, w których użytkownik jest proszony o wykonanie zadania, np. rozwiązania zagadki, problemu lub znalezienia ukrytego przedmiotu na obrazku.
Kolejnym popularnym rodzajem treści o charakterze rozrywkowym w sieciach społecznościowych są inspirujące cytaty, aforystyczne zwroty i złote myśli. Jest to raczej treść cytowana, a nie tworzona osobiście (chyba że jesteś Omarem Chajjam’em), warto jednak dodawać do niej lead, aby połączyć ze swoim tematem, bieżącymi wydarzeniami, osobistym podejściem itd.
4. Teksty generujące sprzedaż (reklamowe)
Tekstami generującymi sprzedaż nazywają nie tylko teksty, które zawierają bezpośrednią reklamę określonego produktu. Jest to dowolny tekst obejmujący wezwanie lub motywację do określonego działania, lub promowanie określonego pomysłu. Na przykład tekst zachęcający czytelnika do udziału w wydarzeniu, propagujący konkretny tryb lub filozofię życia, albo zachęcający użytkowników do przyłączenia się do ruchu społecznego. Takie teksty powinny maksymalnie dokładnie informować o zaletach reklamowanego przedmiotu i zachęcać użytkowników do podjęcia odpowiedniego działania.
Dalszy podział na rodzaje
Główne rodzaje treści dla firm:
- Treść reputacyjna (o marce)
- Treść o charakterze rozrywkowym
- Treść o charakterze informacyjnym
- Treść generująca sprzedaż
Dla osób prywatnych, projektów treści lub środków masowego przekazu:
Tematy profilowe (informacje dotyczące danej branży, które pokazują przynależność pod względem „gatunku” i tematyki oraz zakres wiedzy w odniesieniu do przedstawianego tematu)
- Wiadomości profilowe (wiadomości i inne „pilne kwestie do objęcia” – akcent na operatywność i na to, że blogger/źródło są „w temacie” i „śledzą” swoją branżę, ciągle rozwijają się)
- Treść reputacyjna (wzmocnienie ekspertyzy i wizerunku poprzez opinie, pozycję, komentarze, doświadczenie osobiste itd.)
- Treść angażująca (akcent na kontakt osobisty, uwagę do fanów, współdziałanie, wymianę opiniami)
Dla organizacji społecznych:
- Treść ideologiczna
- Treść reputacyjna
- Treść o charakterze informacyjnym
- Treść angażująca
Oprócz tego każdy z typów dla każdego z projektów jest podzielony na konkretne formaty i rubryki. Dla przykładu oceń różnice w treści angażującej dla firm i organizacji społecznych.
Dla organizacji społecznych
- Opinia
- Portfolio
- Posty liderów opinii
- Treść angażująca na temat firmy
- Sondaż
- Bezpośrednie wypowiedzi uczestników
- Porady i doświadczenie uczestników
- Kulisy działania organizacji
- Osiągnięcia i raporty na temat działalności
- Opis ideologii organizacji
- Interesujące fakty i liczby na temat
Wskazane jest zatem odpowiedzialne podejście do tworzenia planu treści.
Polecamy rownież nasze usługi copywritingu internetowego
Zostaw komentarz