Nowe ale płatne Google Maps
Opisywane zmiany weszły w życie 16 czerwca 2018 roku. Team Google Maps wprowadza szereg „nowych” rozwiązań, głownie mających na celu monetaryzacje własnych usług. Jedna ze zmian zachodzących w obrębie platformy była opcja dedykowana producentom gier, której wdrożenie ogłoszono w marcu br. Ma ona ułatwiać tworzenie gier w czasie rzeczywistym na bazie wirtualnych map. Kolejne możliwości, zapowiedziane zostały 2 maja, dotyczą m.in. firm transportowych zajmujących się przewozem towarów jak i ludzi. Nawigacja Google Maps może zostać wgrana bezpośrednio w firmowe aplikacje, dzięki czemu firmy mogą zoptymalizować jakość swojej usługi (zyskując takie opcje jak na przykład namierzanie lokalizacji aut w czasie rzeczywistym na Google Map) generalnie żadna nowość, bo każda przyzwoita nawigacja takie możliwości proponuje swoim klientom od dość dawna np Naviexpert, czy Yanosik, albo niezależna od map Google w oparciu o mapy Targeo Nawigacja samochodowa Auto Mapa.
Na chwile obecną Platformy Google Maps, zmieniło się działanie wszystkich map. Od teraz usługi aplikacji od Google Maps są także podzielone na trzy podstawowe produkty: mapy, trasy i miejsca. Ma to ułatwić wyszukiwanie i korzystanie z nowych funkcjonalności. (i znów: takie opcje ma od dawna Targeo i wiele innych nawigacji)
Dlaczego zatem ta zmiana jest tak istotna dla firm w kontekście pozycjonowania SEO ?
Jeśli Twoja firma korzysta z usług Google Maps w szerszym zakresie (opcja płatna, dotychczasowe Premium), to na chwile obecną będzie sie rozliczać na nowych zasadach. Aktualnie dostępny jest jeden wspólny plan, którego koszty uzależnione są od zakresu wykorzystanych funkcjonalności API dla map. Jeżeli natomiast Twoje działania mieszczą się wciąż w darmowym zakresie użytkowania – i tak musisz założyć specjalne konto i podpiąć do niego kartę kredytową, czyli zupełnie kończy sie darmowy okres trigerowania czy implementowania map do wszelkich stron www, aplikacji mobilnych itd.
Skok na kasę czyli: Plan finansowy – usługi warte 200$ „gratis” ;)
Google Maps rezygnuje z dotychczasowych planów – Standardowego i Premium. Zamiast nich pojawia się jeden plan finansowy dla wszystkich. Każda firma co miesiąc otrzymuje „gratis” usługi warte 200 dolarów. Po przekroczeniu w danym miesiącu limitów, za usługi trzeba oczywiście zapłacić – ceny naliczane sa od 1000 zapytań, czyli jest to niby polityka „płacisz za realny ruch”. Przykładowo, w ramach darmowego abonamentu, można załadować dynamiczny widok ulicy czternaście tysięcy razy. Za każdy kolejny tysiąc (do osiągnięcia pułapu stu tysięcy) zapłacisz czternaście dolarów. Jeśli pułap stu tysięcy ładowań zostanie przekroczony, cena za następne tysiące spadnie do jedenastu dolarów i dwudziestu centów.
Istnieje możliwość ustawienia budżetu tak, że nie przekroczy on dwustu dolarów – czyli korzystanie z Google Maps pozostanie darmowe pod warunkiem za założysz konto podepniesz kartę visa i będziesz gotowy na to ze kiedys przeoczysz ten limit i karta zostanie obciążona. W takim wypadku jednak, jeśli limit darmowych wyświetleń zostanie osiągnięty, mapa przestanie się wyświetlać co jest pocieszające jeśli nie masz zamiaru za to płacić. Wsparcie natomiast wciąż jest darmowe co generalnie cieszy.
Co trzeba zrobić, by dalej korzystać z „darmowych” usług Google Maps?
By dalej korzystać z map i systemów map Google – na przykład wyświetlać fragmenty na swoich stronach – potrzeba ważnego klucza API oraz konta rozliczeniowego Google Cloud Platform.
Czyli reasumując: kolejny krok giganta do monetaryzacji usług którzy powoli ale skutecznie tworzą monopol na tego typu usługi. Warto wiec wspierać i patrzeć na inne usługi o podobnym charakterze jak np mapy Targeo.
Uwaga! Jeśli Twoja mapa na stronie www nie działa, a chcesz ją przywrócić do życia, to chętnie ci pomożemy wdrożyć Google Map API przez nasze konto.
Skontaktuj się z nami i razem poszukamy wygodnego rozwiązania dla Ciebie – formularz
Jeśli insertują cie pozytywne opinie na Google maps, to zapoznaj się z naszą ofertą.
Zostaw komentarz