Jak długo trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Wypracowanie marki sklepu internetowego czy portalu informacyjnego jest procesem, który zabiera sporo czasu. Chcąc podnieść pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, trzeba nie tylko posiadać ciekawą ofertę asortymentową, która przemawiać będzie do konkretnego klienta. Konieczne jest także podjęcie działań takich, jak optymalizacja i pozycjonowanie. Przedsiębiorcy nie powinni mieć jednak złudzeń, że w krótkim czasie można osiągnąć wysoką pozycję w rankingu. Warto znać podstawy pozycjonowania i wiedzieć ile trwa pozycjonowanie i po jakim czasie można spodziewać się pierwszych efektów działań SEO?

Postawy pozycjonowania są bazą do zrozumienia długookresowych rezultatów

Jeśli dopiero poznajesz podstawy pozycjonowania, powinieneś poczytać trochę o sposobie oceny witryn stosowanym przez Google.  Roboty działające w wyszukiwarce pełzają po stronach internetowych i oceniają ich treść, jakość, ilość wystąpień słów kluczowych czy linki wychodzące. Jeśli Google zauważy, że wciąż modyfikujesz stronę, starasz się ją udoskonalać, poprawiać, stosując przy tym zasady dobrego SEO, wyszukiwarka doceni Twoje działania. Roboty będą częściej odwiedzały witrynę, dzięki czemu będzie ona częściej indeksowana. W konsekwencji będziesz miał możliwość uzyskania lepszej pozycji w rankingu. Przyjęcie podejścia procesowego w pozycjonowaniu, czyli podejmowanie systematycznych działań SEO, przyczyni się do osiągnięcia wysokiej i stabilnej lokaty w wynikach wyszukiwania.

Ile trwa pozycjonowanie? Brak jednoznacznej odpowiedzi

 

Choć wiesz już, że Google docenia modyfikacje strony internetowej, zastanawiasz się pewnie, ile trwa pozycjonowanie witryny. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż podjęcie takich samych działań SEO nie będzie tak samo efektywne w przypadku różnych stron internetowych. Długość okresu, po którym wystąpią pierwsze efekty pozycjonowania, zależy m.in. od:

  • branży, w której działasz – w jednej branży łatwiej jest zaistnieć w innej potrzeba dużo więcej czasu, warto tutaj też uwzględnić to czy działasz w całym kraju czy tylko w swoim regionie;
  • profesjonalisty, z którego usług korzystasz – dobry profesjonalista, nie zapewni Ci pozycji w miesiąc, ale będzie podejmował rozsądne działania, tak aby w możliwie najkrótszym czasie Twoja pozycja nie tylko stała się wysoka, ale także stabilna;
  • zastosowanej strategii SEO – nie każdy pozycjoner ma taką samą strategię, dla jednych ważny jest szybki wzrost pozycji, nie patrząc przy tym na konsekwencje, inni zdecydują się na kompleksowe pozycjonowanie stron, które zajmuje więcej czasu, ale przynosi większe korzyści (poznaj korzyści wynikające ze stabilnych pozycji);
  • historii prowadzonej przez ciebie strony – jeśli strona ma nieciekawą historię, czyli została przez Google uznana jako łamiąca zasady, najpierw należny odbudowywać do niej zaufanie, a to wydłuża czas oczekiwania na efekty;
  • znajomości podstaw pozycjonowania – dzięki temu będziesz wiedział, na co przeznaczasz pieniądze i specjalista SEO nie będzie musiał cię przekonywać, że dany wydatek jest uzasadniony, przez co szybciej zostaną wdrożone niezbędna działania;
  • intensywności działań konkurencji – jeśli Twoi konkurenci również poświęcają dużo czasu i energii, aby zbudować widoczność w wyszukiwarce, musisz liczyć się z tym, że aby ich pokonać będziesz potrzebował czasu i wytrwałości w działaniach.

Kiedy należy oczekiwać pierwszych rezultatów pozycjonowania?

Znając podstawy pozycjonowania, z pewnością orientujesz się, że pół roku nie jest okresem wystarczającym, aby witryna znalazła się na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania pod konkurencyjne frazy. Przyjmuje się, że 6 miesięcy to okres po, którym do TOP 10 w wynikach wyszukiwania wchodzą frazy łatwe, czyli frazy cieszące się mniejszą popularnością.

Natomiast po dziewięciu miesiącach intensywnie prowadzonych działań on i off site SEO swojej strony na pierwszej stronie wyników wyszukiwania możesz szukać pod frazy średnio trudne. Natomiast frazy trudne, czyli takie pod które wyświetlać w wynikach wyszukiwania chce się nawet cała twoja branża potrzebują więcej czasu. Przyjmuje się, że, aby trudne frazy pojawiły się nie tylko na wysokich, ale przede wszystkim stabilnych pozycjach potrzeba od 9 do 12 miesięcy. W przypadku fraz najtrudniejszych, tych najbardziej ogólnych i najpopularniejszych nawet rok czasu nie zawsze wystarczy, aby zdobyć wymarzone pozycje.

Jeśli Twoja strona nie osiąga zadowalającej cię pozycji, ale generuje ruch i konwersje to nie porzucaj działań SEO. Być może branża, w której działasz, jest bardziej wymagająca, a konkurenci nie śpią i już od dłuższego czasu inwestują w działania SEO. Oczywiście jeśli przez 6 miesięcy nie zauważyłeś żadnych zmian nie tylko pozycji, ale także ruchu na stronie lub konwersji musisz dokładniej prześledzić działania, które zostały przez ten czas wykonane. I sprawdzić czy, aby na pewno Twój specjalista zajmuje się stroną.

Czas oczekiwania na efekty pozycjonowania wydłuży się również w sytuacji, gdy zgłaszając się do agencji SEO lub rozpoczynając samodzielne próby wcześniej otrzymałeś karę od Google. Pierwszym krokiem będzie praca nad usunięciem nałożonej kary. Dopiero pozbycie się kary umożliwi rozpoczęcie działań, mających na celu odbudowanie zaufania Google.

Jak już kiedyś podkreślaliśmy w artykule (Skuteczne działania SEO – mierzymy efekty pozycjonowania) po upływie roku najlepiej jest przeanalizować i ocenić efekty pozycjonowania. Jednak w przypadku niektórych, bardziej konkurencyjnych branż – jak np. sklepy odzieżowe, kosmetyki, obuwie, satysfakcjonujące rezultaty działań SEO mogą pojawić się po jeszcze dłuższym okresie czasu.

Osiągnąłeś wymarzony wynik? Nie spoczywaj na laurach!

Jeśli już uda ci się zdobyć wymarzoną pozycję w wynikach wyszukiwania, nie rezygnuj z dalszych działań SEO. Google wciąż udoskonala swoje algorytmy odpowiadające za ocenę stron internetowych i ich indeksację. Zaprzestając pozycjonowania, być może skarzesz się na powrót do dawnej lokaty w rankingu.

A ona cię przecież nie zadowalała. Trudno jest także jednoznacznie określić, ile trwa pozycjonowanie strony, która już uprzednio została wypozycjonowana, a następnie zrezygnowano z działań SEO. W twoim przypadku może okazać się, że ponowne przeprowadzenie optymalizacji i pozycjonowania pochłonie tyle samo, a nawet więcej czasu, niż poświęciłeś na to za pierwszym razem. Pomyśl także o kosztach, które będą związane ze wznowieniem działań SEO.

 

5/5 - (1 vote)