O tym, że skuteczne pozycjonowanie stron www nie jest możliwe bez dostarczania na nie wartościowej, unikalnej i ciekawej treści, nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet w obrębie tego bloga znajdziecie dowody na to, że bez treści na wysokim poziomie, w zasadzie nie ma mowy o budowaniu wysokiej pozycji swojej strony w internecie. Dzisiaj wszyscy wymagają tekstów wysokiej jakości. Pośrednio właśnie to jest powodem, dla którego copywriter lub seocopywriter stał się jednym z najpopularniejszych zawodów wśród freelancerów, a także ludzi aspirujących do pracy na etacie w reklamie i marketingu. Czy słusznie?

Najpierw miej zawód, potem pisz

Jedno z największych przekłamań dotyczących posługiwania się słowem pisanym, czy to w literaturze, czy w dziennikarstwie, czy też właśnie w marketingu internetowym, jest twierdzenie, że pisać może właściwie każdy i nie potrzeba do tego żadnych kwalifikacji, poza posiadaniem komputera i umiejętnością jego obsługi. Niestety, wiele osób, które promują taki pogląd, dość boleśnie zderza się z rzeczywistością, ponieważ często okazuje się, że pasja nie wystarcza. Niezbędny jest również dobry, literacki warsztat. Najlepiej dziennikarski, gdyż absolwenci tego kierunku studiów posiadają wielką przewagę nad copywriterami-hobbystami. Od podstaw znają bowiem gatunki dziennikarskie, swobodnie poruszają się w świecie liter i słowa pisanego, potrafią przygotować w zasadzie każdą wypowiedź, słowem – idealnie dopasowują się do wymagań klienta.

pozycjonowanie-stron-internetowych

pozycjonowanie-stron-internetowych

Dziennikarskie lub filologiczne cv z pewnością pomaga w zdobywaniu klientów, wzbudza ich zaufanie. Klient lubi mieć poczucie, że zleca robotę w ręce fachowca, a copywriter, na co dzień zajmujący się czymś innym, piszący jedynie okazjonalnie, napotka na swojej drodze większe trudności. Ze słowem należy bowiem obcować non stop. Nasz warsztat staje się tym bogatszy, im więcej piszemy i czytamy. Doświadczony copywriter nie ma problemu ze znalezieniem odpowiednich wyrażeń, stworzeniem tekstu poprawnego pod względem językowym, a co najważniejsze – swoboda,  z jaką operuje on językiem, daje klientowi pewność, że otrzyma wartościowe i unikalne teksty. W kopiowanie bawią się najczęściej ci, którzy mają trudności językowe. Tym, którzy polszczyzną operują nieźle, szkoda na to czasu.

Seo, czy to ma sens?

Dobry copywriter pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Dlaczego? Dlatego, że zazwyczaj sam przeprowadzi korektę swoich tekstów, tak by były one poprawne i sensowne, a to nie zawsze jest standardem. Czytając teksty przygotowywane przez niektórych copywriterów, uwagę zwraca problem z pogodzeniem dwóch podstawowych cech dobrze napisanego artykułu. Wielu z nich, w trosce o umiejscowienie w tekście odpowiedniej ilości słów kluczowych zapomina, że tekst (jeśli nie jest preclem czy tekstem zapleczowym), ma się również „czytać”, kolokwialnie mówiąc. A tekst, w którym znajdziemy nieodmienione słowa kluczowe, niepasujące merytorycznie, ani stylistycznie do całości artykułu, czytać się nie będzie. Wtedy pozycjonowanie na niewiele się zda.
Jak widać, odpowiedni warsztat literacki to podstawowe narzędzie dobrego copywritera. Ktoś, kto dobrze włada klawiaturą, a słabo językiem, kimś takim nie będzie.

5/5 - (1 vote)