Google ostatnio często wprowadza zmiany w swoim algorytmie wyszukiwania, co zdecydowanie utrudnia pracę firmom i agencjom SEO. Uaktualnienia algorytmu google pomagają jednak zweryfikować, które to strony są na bieżąco monitorowane, a które są pozostawione samopas. Tym razem modyfikacja algorytmu google została ukierunkowana z naciskiem na użyteczność dla użytkownika, by w sposób zdecydowany ułatwić mu proces wyszukania konkretnych informacji w przeglądarce google.

Według statystyk nowa funkcja w BERT ma poprawić aż 10% wyszukiwań i popoprawiać skuteczność wyszukiwań. Co zatem planuje zmienić Google? Zespół udoskonalający wyszukiwarkę uważa, że modyfikując podstawowy algorytm wyszukiwania, jest w stanie zmienić ranking 1 na 10 wyszukiwanych pozycji. Biorąc zaś pod uwagę liczbę zapytań, jaka powstaje każdego dnia, jest to naprawdę sport wynik. Biorąc pod uwagę że do tej pory zdarzały się  sytuacje, iż takie sformułowanie nie wydawało się wystarczająco zrozumiałe. Nadszedł więc odpowiedni czas, by wprowadzić zmiany w algorytmie wyszukiwania.

Co to jest BERT?

BERT to technika Google oparta na sieci neuronowej do korzystająca z algorytmów przetwarzania języka naturalnego (NLP). Skrót BERT oznacza Bidirectional Encoder Representations from Transformers.

Algorytm powstał w zeszłym roku i opisany jest szczegółowo na blogu Google AI. Krótko mówiąc, BERT może pomóc algorytmom Google w zrozumieniu języka nieco bardziej niż mogą to zrobić ludzie.

Modele BERT oparte są na zrozumieniu języka

Wiceprezes Google ds. wyszukiwania powiedział, że „u podstaw wyszukiwarki leży rozumienie języka”. Wyszukiwarka musi być więc tak zaprojektowana, by rozumieć cel każdego zapytania, jakie wpisują użytkownicy. Najnowsze prace zespołu badawczego google, wreszcie pozwalają na postawienie kroku naprzód i wprowadzenie technik NLP, opracowywanych przez ostatnie miesiące.

BERT, czyli Bidirectional Encoder Representations from Transformers, to technologia, która ma pozwolić każdemu użytkownikowi na dopasowanie do własnego indywidualnego systemu wyszukiwania. Google ma znacznie lepiej rozumieć słowa, jakie wpisywane są do paska wyszukiwarki i dzięki temu zwracać bardziej dopasowane wyniki do zapytań. Udoskonalony algorytm każde słowo które znajduje się w zdaniu, traktuje jako całość i nie dokonuje analizy osobno. A oto przykład:

Czy algorytm Bert coś da użytkownikom?

Przede wszystkim otrzymają oni odpowiedz której oczekują. Jeśli system BERT weźmie pod uwagę każde słowo, przynajmniej jedno na dziesięć zapytań będzie traktowane zupełnie inaczej. Jest to ogromny postęp, bowiem zapewne nie jeden raz zdarzyło Wam się otrzymać wyniki, które znacznie odbiegały od zadanego zapytania. Już wkrótce doczekacie się nowego działania algorytmu, który odpowie Wam zgodnie z Waszą potrzebą.

Zmiany w algorytmie, póki co, mają pojawić się w angielskiej wersji wyszukiwarki. Wszelkie zmiany będą wdrażane wciągu 2 miesięcy innym wersjom językowym, kiedy BERT tylko zostanie wystarczająco dopracowany. Czy i jak te zmiany  wpłyną na wyniki pozycjonerskie SEO, praktyka nam pokaże czy na zielono czy na czerwono :)

Źródło: Blog Google

5/5 - (14 votes)