Akademia Departamentu (6)

SEO i SEM co to jest czyli Marketing w wyszukiwarkach internetowych

SEM - Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarkach - ogół działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.

Marketing w wyszukiwarkach dobrze opisuje następujące równanie SEM = SEO + PPC, gdzie SEO oznacza "Search Engine Optimization" - w Polsce bardzo często używa się terminu "pozycjonowanie", a PPC "Pay Per Click" czyli płatne za kliknięcie w link.

panda-pingwin SEO SEM co to jest

SEO jest procesem długofalowym, czasami pierwsze efekty optymalizacji będą widoczne po kilku tygodniach, czy miesiącach. Dużą niedogodnością jest brak jasnych standardów ze strony Google, co powoduje duże niejasności w temacie dozwolonych i skutecznych praktyk. Poważnym problemem są serwisy wykonane całkowicie w technologii Flash, która nie jest przyjazna wyszukiwarkom, a pozycjonowanie takich serwisów wymaga wielu dodatkowych zabiegów. Ważnym aspektem jest również wybór CMS (Content Management System), czyli programu do zarządzania treścią strony i jej aktualizacji. Według amerykańskich badań jest to najbardziej efektywny kanał e-marketingowy.

PPC jest narzędziem taktycznym, które nadaje się do błyskawicznych akcji promocyjnych, kampanii okolicznościowych, czy tematycznych. Dzięki możliwości szybkiego uruchomienia kampanii oraz modelowaniu haseł i fraz oraz wysokości "bidów" (maksymalna cena za kliknięcie) jest narzędziem bardzo elastycznym. Ważny aspekt to płatność za kliknięcie, czyli klient nie ponosi żadnego kosztu za wyświetlenie reklamy. A do tego internauci bardzo pozytywnie odbierają takie formy reklamowe ze względu na przyjazną, tekstową formę oraz wysoką wartość informacyjną

 

Blog czasami jest kojarzony z internetowym pamiętnikiem nastolatki opisującej swoje problemy życiowe, oraz zakup nowego ajfona. Jednak w ostatnich latach na światło dzienne wyszły profesjonalne blogi prowadzone w celach biznesowych, marketingowych oraz jak najbardziej zarobkowych. Jak stworzyć profesjonalny blog aby budować markę eksperta w danej dziedzinie?

Podstawowym krokiem jest wykup własnej domeny, jeżeli chcemy prowadzić sklep internetowy, promować swoje usługi, firmę lub kreować swoja własną markę tzw.  personal branding nie możemy uciekać się do darmowych rozwiązań. typu blogger czy darmowa wersje wordpressa. Darmowe domeny dodają do standardowego adresu swoją domenę główna czyli przykładowo dla domeny twojafirma.pl, domena darmowa będzie wyglądać np: firma.strefa.pl  albo twojafrima.wordpress.com itd co skreśla ją podczas oceny wizerunkowej danego sklepu czy też witryny. Krotko mówiąc nikt nie potraktuje takiej firmy poważnie. Dodatkowo darmowa domena jest po prostu trudniejsza do zapamiętania, wielu marketerów w Polsce twierdzi że domena jest prosta kiedy można ją bez problemu podać przez telefon i zapamiętać za pierwszym razem bez literowania np.

Kolejnym krokiem jest ciekawy szablon strony internetowej / bloga [oba można postawić na wordpressie, dość popularnym systemie CMS w Polsce]. Ponieważ szablony są w dużej mierze przygotowywane w języku angielskim musisz koniecznie dowiedzieć się jak przetłumaczyć szablon wordpress. Wiele osób zapomina o tym że pomimo tego iż angielski jest podstawowym językiem obcym w komunikacji to mimo wszystko nie każdy go zna ,a niektóre elementy strony mogą być przeszkodą nie do przejścia. Na blogu bardzo ważna jest też nawigacja, powinniśmy zawrzeć takie opcje jak "podobne wpisy" lub kategorie. Blog który jest posegregowany na kategorie jest po prostu o wiele bardziej czytelny.

Ostatnim najważniejszym punktem jest oczywiście treść, tutaj w zależności od tematyki bloga musimy publikować nowe, unikalne wpisy w miarę często po to aby budować w okół bloga społeczność fanów, czytelników. Oczywiście nie każda tematyka wymaga ciągłych aktualizacji ale są nisze typu giełdy walut, które muszą być aktualizowane nawet kilka razy dziennie.Google bardzo lubi blogi często aktualizowane jednak bardzo ważne jest to aby były to unikalne treści i by nieco odstawała na tle konkurencji.. Dodatkowym plusem będzie na pewno duża liczba komentarzy, które stają sie tzw dowodem społecznym traktującym dany blog jako popularny i poczytny. Warto również zainstalować licznik wejść ktory nie jest tylko informacja dla autora bloga ale tez dla czytelnika i świadczy on również o jego popularności.

Podsumowując aby posiadać profesjonalny blog na wordpressie musimy zastosować kilka najważniejszych zasad a następnie być konsekwentnym  w swoim działaniu. Blog jest w tej chwili najpopularniejszym sposobem publikacji treści, jednak mimo wszystko na jego promocję musimy poświęcić kilka bądź kilkanaście miesięcy. To po jakim czasie nasz blog stanie sie bestsellerem czy poczytnym pamiętnikiem nastolatki;) zależy tylko od nas, jeżeli będziemy go często aktualizować i reklamować można ten czas znacznie przyśpieszyć.

Pamiętajmy żeby zapełniać blog cenną treścią, wtedy autorzy innych blogów chętnie będą do nas linkować co bezpośrednio pomoże nam w promocji naszego profesjonalnego bloga.

Jeśli nie jesteś w stanie zrealizować profesjonalnego bloga samodzielnie, możemy ci w tym temacie pomóc. Zapraszamy na www.departament.org gdzie zajdziesz potrzebne informacje.

poniedziałek, 22 kwiecień 2013 10:55

Jak w 6 krokach wygląda projektowanie strony WWW

Napisane przez

Wykonujemy 6 podstawowych kroków alby utworzyć naszą stronę internetową, powinniśmy wyobrazić sobie że budowanie witryn jest jak budowanie domu, trzeba robić to etapami i najlepiej rozpocząć od fundamentów, spróbuje w skrócie wam to opisać.

Krok 1 spójrz oczami klienta

Twój dobry pomysł to połowa sukcesu, musisz jeszcze potrafić go przedstawić tak aby odbiorcy którzy będą czytać twoje strony wiedzieli dokładnie wszystko co chcesz im przedstawić. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań przed rozpoczęciem tworzenia takich jak : Dlaczego ktoś miałby wejść na naszą stronę a nie na konkurencyjną, czy są na niej zawarte informacje które przyciągną uwagę i będą potrzebne, czy strona jest czytelna i zrozumiała i oczywiście czy czytelnik będzie chciał na nią powrócić lub komuś ją polecić.

Krok2. Kompozycja strony.

By nasza strona www była dobrze i schludnie zaprojektowana musimy umieścić na niej różnego rodzaju treści z określonego tematu. To treść strony determinuje jej wygląd i popularność wśród internautów a nie jak si eprzyjelo skryptowe wodotryski czy efekciarskie flashe. Na naszej stronie możemy umieścić, teksty, fotografie, mapy interaktywne, materiały graficzne,  formularze, pliki wideo, audio oraz pliki do pobrania.

Krok3. Użyteczność.

Nasze treści muszą być odpowiednio uporządkowane by wszystkie najistotniejsze rzeczy były widoczne na pierwszy rzut oka. Bardzo ważne jest również odpowiednie nazewnictwo w menu by wszystko można było łatwo odnaleźć. Musimy stworzyć drzewo informacji względem wartości danej tematyki , od najważniejszych do tych mało istotnych. Przejrzystość informacji i ich użyteczność to sprawa kluczowa.

Krok4. Szablon treści.

Szablon witryny jest przeniesieniem drzewa treści (krok 3) na konkretne elementy strony internetowej. W zależności od priorytetu poszczególnych elementów muszą one w szablonie zajmować odpowiednią przestrzeń. Niektóre obszary szablonu będą elastyczne, by pomieścić nowe treści, a inne obszary będą miały stałe rozmiary.

Krok5. Grafika i Web design.

Nasza strona powinna posiadać dobrze dobrane kolory, zdjęcia, ikony, fonty itp. Wszystko musi być dobrane z kierunkiem designu który wybraliśmy na początku. maksymalnie 3-4 kolory. Choć nowe trendy ida w kierunku monochromatów lub dwóch kolorów. Na stronie powinniśmy mieć wybranych od dwóch do trzech kolorów głównych, które będą kolorami menu, nagłówków, linków w tekście itp.

Krok6. Publikacja i Start.

Gotowy projekt jest dzielony na mniejsze elementy, tak by każda ikona czy baner był osobnym plikiem graficznym. Pliki te są następnie układane w funkcjonalną stronę internetową . Teksty tymczasowe zastępowane zostają docelowymi informacjami, które mają znaleźć się na stronie.

W systemach CMS treści nanoszone sa z poziomu przeglądarki.

Potrzebujesz strony www? zapraszamy www.departament.org

środa, 17 kwiecień 2013 08:36

Kilka słów na temat Historii reklamy

Napisane przez

Wbrew pozorom, reklama nie została wymyślona na potrzeby współczesności. Jej historia sięga znacznie dalej, bo aż do czasów starożytnych. Jakie są jej początki i jak zmieniała się jej funkcja na przełomie stuleci?

Sposoby starożytnych na wspieranie handlu
Starożytność znała handel - towary swobodnie przepływały pomiędzy greckimi polis, co umożliwiało nawiązanie nie tylko korzystnych kontaktów handlowych, ale również rozwój reklamy. Na ulicznych targach i jarmarkach, na których sprzedawane były produkty spożywcze, czy przedmioty codziennego użytku, spotkać można było ludzi wykrzykujących oferty oraz zachwalających swój towar. Uznać możemy, że właśnie w ten sposób narodziła się reklama, przekazywana droga ustną. Reklama, która od początku spełniała swoją podstawową funkcję: informowała o produkcie i wspierała handel.

Znane są również pisemne formy reklamy z tamtych czasów: nierzadko na murach oraz kamieniach ludzie reklamowali swoje produkty lub usługi.

Co reklamowano? Na obszarach Irlandii i Szkocji znachorzy na kamieniach proponowali kupno maści i ziół mających działać leczniczo. W starożytnej Grecji i Rzymie były to napisy, informujące o karczmach, zajazdach i możliwości zakosztowania dobrego jedzenia. Poza tym również reklamy o charakterze usługowym ,o swojej działalności informowali miedzy innymi bednarze i garncarze. Ze względu na niewielką ilość ludzi potrafiących czytać popularnym sposobem reklamowani swoich usług usługi były obrazki: but oznaczał szewca, kielich karczmarza. W ten prosty sposób każdy mógł skorzystać z poszukiwanych przez siebie usług.

Rzym poszedł o krok dalej - poza oferowaniem usług i reklam miejsc takich jak zajazdy, można było spotkać afisze na murach, informujące o czasie i miejscu walk gladiatorów, wydarzeń sportowych oraz informacje o odbywających się jarmarkach oraz targach niewolników.

Równocześnie rozwój druku rozpoczął się w Chinach, gdzie w około roku 700 naszej ery rozpoczęto drukowanie pierwszej pekińskiej gazety.

Średniowieczny przełom marketingowy, czyli wynalezienie druku
Reklama w okresie średniowiecza związana była z popularnymi cechami rzemieślniczymi. każdy z nich posiadał swój indywidualny znak cechu, który dzisiaj określilibyśmy logiem. Każdy taki znak był silnie związany z oferowanymi usługami i zawierał atrybuty określające cech.

Wynalezienie przez Jana Gutenberga ruchomej czcionki zapoczątkowało nie tylko większą ilość książek, ale również większe możliwości dla reklamy i jej dalszego rozwoju. Wraz ze wzrostem ilości książek rosła również liczba osób potrafiących czytać. Epokowy wynalazek Gutenberga pociągnął za sobą możliwość drukowania ulotek, afiszów oraz rozwój prasy. Cechy rzemieślnicze mogły od teraz przedstawiać swoje loga na ulotkach i tym samym docierać do dalszych odbiorców.

W roku 1480 wydrukowano w Anglii pierwszą reklamę prasową, która jednak dalece odbiegała od znanych nam reklamowych sloganów. Zawierała ona bowiem instrukcje dla duchowieństwa o obchodach świąt Wielkanocnych. Nieco wcześniej jednak, bo na początku XV wieku pojawiły się pierwsze regulacje prawne, mówiące o wielkości szyldów, jakie można było umieścić przy ulicy - mówiły one o tym, ze krańce szyldów namawiających do odwiedzenia danego przybytku nie mogą być oddalone od ściany dalej niż na 8 stóp. Na przełomie dziesięcioleci w Europie zaczęły pojawiać się reklamy prasowe w gazetach. Były one różne: zawierały ogłoszenia, namawiały do kupna, informowały o ważnych wydarzeniach.

Nowożytność przełomem dla reklamy
Wiek XIX i XX to zupełnie nowe podejście do tematu reklamy. W Stanach Zjednoczonych zaczęły pojawiać się osoby zbierające ogłoszenia i umieszczające je w gazetach. Dzisiaj możemy powiedzieć, że byli oni prekursorami agencji reklamowych. Równocześnie do treści drukowanych na ulotkach i w gazetach rozwijała się historia etykiety. Znane oczywiście od stuleci, skrawki papieru opisujące produkt, pozwalające najpierw farmaceutom na uniknięcie błędu przy sprzedaży leków, później używane do opisywania butelek wina w w winiarniach by ostatecznie stać się jednym z podstawowych artykułów reklamowych.

Etykiety, wykonywane początkowo pismem odręcznym na papierze, w późniejszych czasach zaczęto drukować na skrawkach materiału. Zmieniała się również ich treść: kiedyś informowały jedynie o nazwie produktu. W przypadku leków, o jego składzie. W późniejszych czasach nie tylko treść etykiety ale i jej forma zaczęły przybierać różnorakie formy. Wiązało się to z rosnąca konkurencją oraz chęcią zdobycia klienta. Dawniej, wyjątkowo malowane ręcznie na różne kolory, pod koniec XIX wieku stały się za sprawa kolorowego druku powszechne. Wraz ze wzrostem konkurencji rozpoczęto starania o nietypowy wygląd, oryginalność i przyciągnięcie wzroku klienta - możemy zaryzykować stwierdzenie, że właśnie wtedy do pracy przystąpił ówczesny grafik, copywriter. Poza marką i logiem, na etykiecie umieścić można było praktycznie wszystko.

Wiele etykiet zaprojektowanych na początku XX wieku stanowią do dzisiaj przykłady najlepszego wzornictwa i ze względu na swoje nowatorstwo - przeszły do historii. Do tego typu marek zaliczyć możemy zaliczyć Campbell soup wzoru Andiego Warholla czy logo Coca-Coli.

piątek, 24 sierpień 2012 13:38

Jak dobrze dobrać nazwe domeny

Napisane przez

Rejestracja domeny powinna być krokiem przemyślanym, aby nie naraziła nas na straty lub ew nieporozumienia dezinformacje - dlatego należy poświęcić tej tematyce odrobinę czasu.

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad wyborem swojej domeny, Departament przygotował krótki poradnik.

Mamy nadzieje że seria Akademii Departamentu przypadnie wam do gustu

 

 

Wybierz krótką i łatwą do zapamiętania nazwę

Na skuteczną promocję w Internecie duży wpływ ma odpowiedni dobór nazwy domeny. Łatwy do zapamiętania adres w krótkim czasie przyczyni się do znaczącego przyrostu gości czy potancjalnych klientów na stronie internetowej. Nazwa odgrywa także pierwszorzędną rolę przede wszystkim w kontaktach z tradycyjnymi nośnikami reklamy, jak np. billboardy,LCD ulotki czy reklamy w mediach tv radio. Pozbawiona Internetu osoba, nie ma możliwości zapoznania sie z treścią na stronie internetowej.

Na co więc warto zwrócić uwagę podczas rejestracji domeny? Pierwszą i najważniejszą zasadą powinno być maksymalne skrócenie i uproszczenie adresu – im mniej znaków, tym lepiej. Nie jest to oczywiście zadanie łatwe, gdyż na rynku domenowym panuje coraz większy „ścisk” i większość ciekawych nazw jest już dawno zajętych. Niemniej, warto spróbować poszukać krótkiej i jednocześnie dobrze brzmiącej domeny.

Nazwa domeny powinna odzwierciedlać oczywiście charakter prowadzonej działalności, dlatego jeśli domena krótka będzie niedostępna, możemy przetestować nazwy dwuczłonowe. Pamiętajmy przy tym, by w takim wypadku zarestrować tak naprawdę dwie domeny: jedną z myślnikiem i drugą bez. Nie możemy sobie bowiem pozwolić na tracenie ruchu (odwiedzin na stronie) poprzez pomyłki naszych przyszłych klientów.

Unikajmy także wykorzystywania w nazwie cyfr oraz stawiania obok siebie podobnych w zapisie liter, np. „i" oraz „l", chyba że występują one w nazwie potocznej. Finalnie sprawdźmy po prostu, czy każdy jest w stanie łatwo zapamiętać lub powtórzyć naszą domenę - dobrym testem jest próba podania nazwy przez telefon.

Przykład: e-stolikidrewniane24.warszawa.pl to nazwa, którą niewiele osób zapamięta. Będzie sprawiała kłopoty przy wpisywaniu w przeglądarce i podawaniu w rozmowach telefonicznych. Domena stolik.pl będzie natomiast łatwa do zapamiętania i może świetnie posłużyć w całej komunikacji marketingowej.

Czy liczy się tylko domena .pl?

Domena z końcówką .pl jest najpopularniejsza w Polsce i zawsze warto zacząć nasze poszukiwania właśnie od tego typu nazw. Jeśli okaże się jednak, że wybrana przez nas domena .pl jest już zajęta, nie zawsze musimy uciekać w sztuczne „udziwnianie” nazwy, np. poprzez dodawanie na jej początku liter „e”, „i” czy innych znaków wydłużających domenę.

Oczywiście w niektórych sytuacjach jest to uprawnione, gdyż nazwy typu efirma.pl, czy ezakupy.pl nie są pozbawione sensu, jednakże tworzenie osobliwości, jak np. ichleb.pl jest działaniem pozbawionym większej logiki.

W takim wypadku trzeba po prostu sprawdzić dostępność rozszerzeń typu .org, .net, .biz czy .info, gdyż są one mniej popularne, w związku z czym szansa na to, iż nasza nazwa będzie wciąż wolna jest znacznie większa. W ostateczności można zdecydować się na rozwiązanie typu .org.pl, biz.pl lub domenę regionalną, jednakże trzeba mieć świadomość, iż domeny te są „produktami” gorszej kategorii i powinno się je rejestrować dopiero w ostateczności.

Jedną z domen, która zyskała popularność wśród polskich przedsiębiorców, jest również .eu. Ma ona pewną zaletę - może funkcjonować jako skuteczna wizytówka naszej firmy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a nawet na świecie. Okazuje się też, że polskie firmy chętniej wybierają .eu niż .com – wynika to bez wątpienia z faktu, że ta pierwsza jest obecnie bardziej dostępna i wciąż wiele nazw pozostało w niej wolnych.

Przykład: należy więc sprawdzić wiele opcji i testować różne konfiguracje nazw. Jeśli nasz stolik.pl będzie zajęty, sprawdźmy, czy wolne pozostają nazwy, np. stolik.com lub stolik.eu. Ewentualnie przetestujmy wersje takie, jak alestoliki.pl, strefastolikow.pl, czy dobrystolik.pl (oczywiście, z ich odpowiednikami .com i .eu).

Pozycjonowanie domeny

Wyszukiwarki internetowe to jedno z najważniejszych miejsc, gdzie klienci wyszukują informacji o produktach. Wysoka pozycja naszej strony w wynikach wyszukiwania daje gwarancję dotarcia do dużej liczby osób zainteresowanych naszą ofertą.

Dla niektórych możliwość dobrego pozycjonowania nazwy internetowej jest jednym z kluczowych aspektów przy kupnie domeny. Nazwa dobrze dopasowana do najczęściej wyszukiwanych fraz związanych z naszym biznesem będzie w takim wypadku bardziej wartościowa. Wyszukiwarki takie jak Google, będą wówczas częściej pokazywały wyniki pochodzące z naszej strony, a to przełoży się na liczbę odwiedzin potencjalnych klientów. Warto więc sprawdzać, które słowa kluczowe mają w Google najwięcej wyników i na ich bazie budować nazwy domen.

Należy jednak pamiętać, że wypozycjonować można każdą domenę, nawet najgorszą, np. tworząc tzw. zaplecze (rejestrując wiele adresów, które pełnić będą funkcję wspierającą), więc czynnik ten, choć znaczący, powinien być rozważany w drugiej kolejności. O wiele łatwiej jest bowiem budować swój biznes od razu w oparciu o dobrą domenę.

Przykład: jeśli nasza firma nazywa się Malox i produkujemy np. stoliki, to zarejestrowanie domeny Malox.pl jest naturalnym krokiem, który powinniśmy uczynić. Myśląc jednak o promocji oferty w wyszukiwarce, dobrym posunięciem będzie rejestracja dodatkowych adresów. Wtedy warto przetestować nazwy takie, jak stolikidrewniane.pl, stylowestoliki.pl etc. Takie adresy wyszukiwarka Google "traktuje" znacznie lepiej.

Używanie myślnika i kropki

Myślniki lub kropka oddzielające dwa człony w nazwie domeny to czasami dobry pomysł na zakup domeny, jeśli wersja bez myślników jest już zarejestrowana. Dobrym przykładem domeny z myślnikiem jest nasza-klasa.pl.

Pamiętajmy jednak, że jeśli domena nie jest dobrze rozreklamowana, to nie możemy liczyć na to, że ktoś wpisując adres sam wpadnie na pomysł rozdzielenia naszej nazwy myślnikiem. Czy warto zatem interesować się domenami z myślnikiem lub kropką?

Domeny z kropką to raczej odosobnione przypadki i muszą się wiązać ze szczególnym pomysłem na nazwę. Radzimy być tutaj ostrożnym i raczej na początku testować bardziej standardowe rozwiązania. Ale domeny wykorzystujące myślnik są już pełnoprawnymi i często niedocenianymi formami adresów internetowych, szczególnie w wypadku, kiedy chcemy stworzyć nazwę wieloczłonową.

Przykład: jak twierdzą eksperci, domena w formie: slowo-kluczowe.pl jest zdecydowanie lepsza, niż eslowokluczowe24h.pl.

 

piątek, 24 sierpień 2012 13:34

Dlaczego

Napisane przez

Jeśli zawsze marzyłeś o profesjonalnej stronie WWW i zawsze wydawało Ci się, że będziesz musiał wydać na nią majątek, to ten poradnik jest dla Ciebie.

Pokażemy Ci, jak zbudować profesjonalną witrynę firmową z wykorzystaniem - jednego z najpopularniejszych CMS-ów świata.

To sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli Ci odnieść sukces w sieci.

90% budowanych stron w Departamencie opiera sie o ten znakomity CMS

 

 

Dlaczego właśnie

to CMS, czyli system zarządzania treścią (z ang. Content Management System). Jest po prostu aplikacją zainstalowaną na serwerze, która wyświetla naszą stronę WWW i pomaga w zarządzaniu jej wyglądem i zawartością. Wszystko po to, byś nie musiał się znać na programowaniu i miał jednocześnie swoją profesjonalną witrynę.

to obecnie jedno z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych narzędzi do obsługi treści, głównie dlatego że jest bardzo przyjazna w obsłudze, stabilna i ma wsparcie licznej i prężnie działającej społeczności. Wszystko to zapewniło tej aplikacji wysokie noty użytkowników i uczyniło z niej podstawę funkcjonowania wielu prestiżowych witryn internetowych na całym świecie. Dziś z Joomli! możesz skorzystać także i Ty.

Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, za którymi dodatkowo stoi liczna społeczność internautów. Jeżeli napotkasz jakiekolwiek trudności, zawsze możesz liczyć, że uzyskasz fachową pomoc.

 

Dbamy o indywidualny wygląd strony

Po instalacji wdrożeniu gotowej strony do jej administracji możemy już zalogować się do Panelu administracyjnego. W tym celu wpisujemy w przeglądarkę adres: http://nazwadomeny.pl/administrator/. Podajemy dane potrzebne do zalogowania (login i hasło wybrane podczas instalacji) i już możemy konfigurować witrynę.

Często w pierwszej kolejności chcemy dopasować wygląd witryny do naszych potrzeb. W tym celu w  opracowano tzw. szablony. Są to gotowe zestawy grafik (przycisków, belek nawigacyjnych) wraz z opisującymi je stylami (tzw. zestawami CSS, określającymi wielkość czcionek, kolory czy marginesy na stronie). Szablony są dostępne w zakładce Rozszerzenia -> Szablony.

pozwala na pełną kontrolę nad stroną wizualną witryny. Tutaj każdy aspekt wyglądu może być precyzyjnie przez Ciebie określony. Inne systemy nie dają aż takich możliwości.

(wszelka ingerencje w przygotowany przez nas szablon użytkownik są niewskazane aczkowliek możliwe, departament nie ponosi odpowiedzialności za zmiany ktory nanaosi użytkownik)

Dobieramy rozszerzenia

daje Ci nieograniczone możliwości rozbudowy witryny poprzez mechanizm dogrywania rozszerzeń. Są to dodatkowe funkcje, które możesz wykorzystać na stronie WWW, takie jak: ankiety, statystyki, wyszukiwarka i wiele innych. Pełen katalog rozszerzeń znajdziesz na stronie http://extensions..org. Zawiera on ponad 7300 dodatków, z wykorzystaniem których Twoja strona zyska naprawdę przydatne funkcje.

Wśród najczęściej wybieranych rozszerzeń znajdują się między innymi:

 • Community Builder - aplikacja, która zamieni Twoją witrynę w portal społecznościowy,
 • Simple Image Gallery - aplikacja umożliwiająca publikację zdjęć w postaci atrakcyjnych galerii,
 • Kunena - aplikacja forum, która pozwoli połączyć witrynę z forum internetowym.

Aby skorzystać z rozszerzenia, należy pobrać je na dysk twardy, a następnie wgrać do serwisu  W tym celu wybieramy opcję Rozszerzenia -> Instalator, następnie klikamy przycisk Wybierz plik, a na końcu Wczytaj plik & Instaluj.

Rozszerzenia należy jednak włączać, by były aktywne. W tym celu wybieramy opcję Rozszerzenia -> Moduły lub Rozszerzenia -> Dodatki i w polu Włączony przy nazwie danego rozszerzenia ustawiamy zieloną ikonę oznaczającą aktywność. W ten sposób możesz naprawdę wzbogacić swoją witrynę o bardzo ciekawe i atrakcyjne dodatki. Wiele z nich jest dostępnych za darmo - warto wykorzystać tę szansę, by mieć na stronie coś, czego nie ma konkurencja.

Wprowadzamy treści

Edycja treści w to proces przyjemny, głównie dzięki wykorzystaniu edytora, który przypomina tradycyjne rozwiązania do redagowania tekstów, takie jak Word, czy OpenOffice. Należy jednak pamiętać, że wymaga od nas pewnej konsekwencji w tworzeniu struktury treści. Otóż, zanim utworzymy dokument, np. stronę O firmie, musimy utworzyć sekcje i kategorie. Struktura ważności prezentuje się w sposób następujący Sekcja -> Kategoria -> Artykuł.

Dlatego zaczniemy utworzenia sekcji o nazwie Firma. W tym celu klikamy opcję Artykuły -> Sekcje artykułów i w nowym oknie wybieramy ikonę Utwórz. W polu Tytuł wpisujemy naszą nazwę dla sekcji i klikamy ikonę Zastosuj.

Teraz musimy utworzyć kategorie w sekcji Firma. Z menu głównego wybieramy opcję Artykuły -> Kategorie artykułów i w nowym oknie ikonę Utwórz. Podajemy tytuł, np. Produkty, wskazujemy sekcję Firma i klikamy ikonę Zastosuj.

Możemy już utworzyć artykuł opisujący nasz produkt. Zaczynamy od wybrania opcji Artykuły -> Artykuły - wszystkie, a następnie kliknięcia przycisku Utwórz. Na nowej stronie w polu Tytuł podajemy nazwę i zaznaczamy utworzone wcześniej sekcję i kategorię. Wreszcie czas na treść! Na pewno sobie poradzisz, ponieważ edytor jest bardzo przyjazny. Jeśli chcesz, by artykuł pojawił się na stronie głównej, przed kliknięciem przycisku Zastosuj zaznacz opcję Strona startowa -> Tak. W podobny sposób zredaguj informacje o swojej firmie, dane kontaktowe, opis usług i zalet Twojego przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, aby produkty opisać dokładnie, ale nie zanudzaj odbiorcy. Zazwyczaj ma on tylko chwilę, by zapoznać się z Twoją ofertą.

Liczydła

074902
DziśDziś3
WczorajWczoraj81
Ten tydzieńTen tydzień178
Ten MiesiącTen Miesiąc722
W sumie i po sumieW sumie i po sumie74902
Statistik created: 2017-08-19T09:06:56+02:00

Jeśli poszukujesz spersonifikowanej oferty przygotowanej na swoje potrzeby

skorzystaj z formularza

formularz zamowienie stron www lub pozycjonowanie

Projektowanie www

  Informacje IT

   UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

   Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

   Zrozumiałem
   Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz 
   w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
   Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy badawcze oraz dostawcy 
   aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można 
   zmienić ustawienia dotyczące cookies bądź wyłączyć ich obsługę.
   Więcej o plikach cookies na stronie wszystkoociasteczkach.pl.